Majowy weekend

Chyba nie przesadzę jeśli powiem, że majowy długi weekend to najbardziej wyczekiwany weekend w roku. Majówka to doskonała okazja aby zafundować sobie dłuższy odpoczynek od pracy. Pomysłów na majowy weekend jest wiele, jedni spędzają go w ogródku lub działce przy grillu ze znajomymi, inni wolą gdzieś wyjechać. Wyjechać można nad morze lub w góry, popularne są też majówki nad jeziorem oraz agroturystyka. Jest także całkiem spora grupa zwolenników wyjazdów poza granice naszego kraju. Osobiście polecam majówkę w górach.

Wizytówka Opolszczyzny tak można śmiało nazwać Góry Opawskie. Pasmo górskie usytuowane we wschodniej części Sudetów zachwyca pięknem krajobrazu. Wielka liczba szlaków turystycznych czyni tą część Sudetów wyjątkowo interesującą dla turystów. Największą atrakcją turystyczną na terenie tego pasma jest Park Krajobrazowy Gór Opawskich.

Beskid Śląski mieści się na terenach południowych naszego kraju. Do bardziej interesujących miejsc zaliczyć możemy: Przełęcz Zwardońską, wieżę kościelną z XVI w. w Wiśle Łabajowie oraz drewniany Dom Tkacza z XVIII w. w Bielsku-Białej. Interesującą formą rekreacji jest zwiedzanie okolicznych miejscowości, jedzenie oscypka czy przechadzka nad okolicznymi jeziorami. Do najchętniej odwiedzanych miejscowości w tym regionie należą Wisła, Istebna oraz Bielsko-Biała.

Bez wątpienia Góry Stołowe to niepowtarzalne pasmo górskie. Są to jedne z niewielu w tej części świata góry płytowe. Charakteryzują się płaskimi grzbietami oraz wyjątkowo niezwykłymi formami rzeźby terenu. Region Gór Stołowych to tereny bogate w szczawy alkaliczno-ziemne i znane z dużej liczby miejscowości uzdrowiskowych, wśród nich ogromną popularnością cieszy się Duszniki-Zdrój. Ochrona przyrody tej części Sudetów to zadanie utworzonego w 1993 roku Parku Narodowego Gór Stołowych. Najpopularniejsze atrakcje turystyczne Gór Stołowych to Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Skansen Budownictwa Sudeckiego w Pstrążnej, Bazylika w Wambierzycach.

Najwyższe pasmo Beskidów to Beskid Żywiecki, najwyższy jest zlokalizowany w Paśmie Babiogórskim szczyt Babia Góra – 1725 metrów nad poziomem morza. Babiogórski Park Narodowy to najbardziej ceniony teren tej części Beskidów. Na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego istnieje sporą ilość wartych odwiedzenia pomników przyrody. Przez najwspanialsze tereny prowadzi jeden z bardziej znanych szlaków turystycznych w Polsce – Główny Szlak Beskidzki.